Enter your keyword

Board of Trustees

Regular Board meetings are held on the first Thursday of each month at 4pm in the Conference Room of the Downtown Library, 450 5th Avenue SE, or in the Community Room of the Ladd Library, 3750 Williams Blvd SW. Check the Library’s calendar for location details.
The Board of Library Trustees is a policy-making body and oversees Library management. Board members serve on a volunteer basis.

The Cedar Rapids Public Library Board of Trustees is established by the Cedar Rapids Municipal Code, Chapter 6.

6.02 PUBLIC LIBRARY

(a) Library Trustees. The free public library of the City of Cedar Rapids, including the free public library building, bookmobiles and branch libraries, shall be under the control and direction of a Board of Library Trustees, which shall have the powers and duties prescribed by law.

(b) Appointment. The Board of Library Trustees for the Cedar Rapids Public Library, hereafter referred to as the trustees, shall consist of 9 members to be appointed by the Mayor with the approval of the Council.

Regular Board meetings are held on the first Thursday of each month at 4pm in the Conference Room of the Downtown Library, 450 5th Avenue SE, or in the Community Room of the Ladd Library, 3750 Williams Blvd SW. Check the Library’s calendar for location details.
Joe-Lock

Joe Lock

President, Member of
Foundation Board

Appointed: January 17, 2007
Term Expires: June 30, 2016

Harriet-kalinsky

Harriet Kalinsky

Vice President, Member of Foundation Board,
Friends Liaison

Appointed: July 30, 2008
Term Expires: June 30, 2020

susan-corrigan

Susan Corrigan

Board Member,
Advocacy Committee Chair

Appointed: January 1, 2005
Term Expires: June 30, 2016

jade-delang-hart

Jade DeLang Hart

Board Member, Personnel & Policy Committee Chair

Appointed: June 30, 2011
Term Expires: June 30, 2018

hilery-livengood

Hilery Livengood

Board Member, 
Member of Foundation Board

Appointed: July 30, 2008
Term Expires: June 30, 2020

susan-mcdermott

Susan McDermott

Board Member

Appointed: January 17, 2007
Term Expires: June 30, 2016

randy-ramlo

Randy Ramlo

Board Member

Appointed: July 1, 2014
Term Expires: June 30, 2020

matthew-wilding

Matthew Wilding

Board Member, Finance Committee Chair

Appointed: October 14, 2009
Term Expires: June 30, 2018